Thursday, December 3, 2009

Rocky Roads


Okay so the road is a little bumpier than i thought it would be. All kinds of setbacks are pouring in now. In addition to the lack of support from most of my family, i now find out that the scholarship only covers 20% of the tuition. So i still need around $5500 to get in. I do believe that they can actually cover the whole tuition of a student if they wanted to, so i'm still planning to force a full scholarship, for which i got an interview appointment.
Still, 'it' - the money- is again here to block my way. And naturally i'm having doubts about all kinds of things like whether i should go back to economics, or if all people are gonna think of me as delusional, instead of brave... Obviously not the greatest mood, right?!
So, i decided to watch a movie suggested by a dearest friend of mine. It's called 'Julie & Julia' and is a combination of two women's true life stories. It's originally a book written by Julie Powel. Ofcourse it's about cooking...why else would i mention it?!:)
It was good. Real... Am i feeling better? No:) But i guess it's just one of those days that you feel absolutely miserable...To a happier day;)

2 comments:

 1. i'm not having my best day either :(
  to happier days..

  PS: i think you must not allow yourself to stop and think about how hard it's all gonna be, and start doing smth about the cupcake website.. i dont wanna lose you to the horrifying finance world again.

  PS2: I'm knew u were gonna like the movie:)

  ReplyDelete
 2. Merhaba,
  Blog sayfamıza yorum yazdığınıza göre profilimizi de görmüşsünüzdür. Bu yolda başlangıç noktalarımız hemen hemen aynı; biz de bu işte yeni olsak da ufak tefek de deneyimlerimiz olmadı değil. Bu deneyimlerden yola çıkarak sana tavsiyem (şu anda ortağım Melis yanımda yok ben Arda kişisel görüşümü yazıyorum) sakın ama sakın yılma ve çevrendeki kişilerin dalga geçervarî sözlerine kulak asma. Dinlemen ve ders alman gereken sadece olumlu ya da olumsuz eleştiriler olsun; çünkü yazında da yazdığın bir örnek olarak ben de bu konu hakkında babamdan ciddi bir destek alamadım, sürekli mesleğimi yapmam konusunda öğütler yağdı durdu. :) O yüzden seni çok iyi anlayabiliyorum. Bu girişimlerimiz bir cesaret olayıdır, medeni cesaret, girişimcilik... adına ne dersen de bizim seçtiğimiz bir yoldur ve kimsenin müdahale hakkı yoktur, bunu aklından çıkarma.Çalışmalarında başarılar, seni izlemeye alıyoruz... :)

  NOT: yaptığın veya yapacağın çalışmaları merakla bekliyoruz... :)

  ReplyDelete